Gamester - counter strike portal


Medik radí: 7. Prohlídka mrtvoly na místě činuA je to tu. Očekávaný další díl "Medik radí". Dnešní díl se bude zabývat tématem, pro laiky docela morbidním, nýbrž pro mě převelice zajímavým a to ohledaní mrtvoly a potvrzení smrti. Ja to tedy je? Jak lékař pozná, že člověk je mrtvý? Co vše musí dále provést? Dozvíte se níže:)

 

Když je lékař přivolán na místo činu, musí nejprve zjistit, zda člověk je živý, nebo zda je již skutečně mrtev.

 

V dalším díle se můžete těšit na:

Medik radí: 8. Pivo a zdraví - co je na tom pravdy?

Pokud dotyčný žije, musí lékař hned udělat vše pro jeho záchranu. Ale i v tomto případě je nutné, aby si lékař dobře všiml polohy zraněného a též polohy předmětů, které by mohly se smrtí souviset. Pokud má lékař podezření, že již smrt nastala, musí toto skutečně prověřit.

Důkaz smrti je v některých případech obtížný. Jednoznačný důkaz může pochopitelně podat encefalograf (EEG), který však nebývá vždy k dispozici. Co se týče elektrokardiografu (EKG), měření je nutné opakovat několikrát po sobě a výsledky nemusí být vždy jednoznačné.V každém případě je nutné zjistit, zda ustal tep a vyzkoušet reakci zornic (ta ovšem také nemusí být jednoznačnou známkou smrti). Proto se také používá tzv. Tonelliho příznak. Ten spočívá v tom, že pokud se stiskne oko dvěma prsty, je zornice oválná, pokud třemi je trojhranná. Tento příznak se objevuje již několik okamžiků po smrti a trvá asi 2 hodiny. Nevýhodou ovšem je, že tato deformace se neprojevuje u utopenců nebo v případě očního zákalu. Zrovna tak u oběšených ještě dlouho po smrti nedochází k deformaci zornic.

Poměrně jednoduchou zkoušku k potvrzení smrti navrhl Balthazar. Jeho metoda spočívá v tom, že éter vstříknutý pod kůži se vstřebá, pokud je v těle ještě jiskra života. Pokud je člověk mrtev, po vytažení jehly vytryskne éter zpět. Pro provedení této zkoušky plně stačí 1–2 ml éteru, který lze pro lepší názornost obarvit eosinem.

Pokud již lékař dospěl k závěru, že dotyčný je skutečně mrtvý, zjistí:
a) Jaká je teplota těla – povětšinou se měří v rektu teploměrem.
b) Zda jsou vyvinuty posmrtné skvrny (jak jsou umístěny a jakou mají barvu).
c) Zda je již vyvinuta posmrtná ztuhlost.
d) Zda jsou viditelné známky nějakého poranění,
e) Zda se již neprojevují známky hniloby.

Na základě těchto údajů se pokusí stanovit i dobu smrti. Pokud lékař najde na mrtvole nějaký hmyz, pak každý druh zvlášť uloží do malých zkumavek a označí, na které části těla jej nalezl. Například mravenci způsobují splývající zahnědlá místa připomínající oděrky a jsou schopni způsobit velice rychlé roztroušení mrtvoly. Charakteristické stopy zanechává také např. škvor. Další rány a okusy mohou být na mrtvole způsobeny psy, kočkami či liškami, ale také např. křečkem, veverkou či zajícem. Od myší bývají patrné stopy od zoubků hlavně na nose a boltcích. Ptáci (zejména vrány) potom mohou způsobit poranění podobné bodným ranám.

Ohledání mrtvoly není vždy lehká záležitost a vyžaduje trpělivost, silný žaludek a nervy. S tím souvisí i celkový názor na mrtvé(strach, nechuť a podobně) a proto mě zajíma, setkali jste se někdy s mrtvým? A jaké pocity ve Vás vyvolal? Pište do komentů:)

  |   Tags:   |   Autor: Anonym

Obrázek uživatele Anonym

Jinak se vsem omlouvam, byl jsem na dovolene:) a predni jsem vubec nemel cas:) od ted bude medik radi zas pravidelne :) Za odmenu ze jste byli trpelivy vam ppak do fotek upnu neake fotky z dovci:)


Obrázek uživatele Majaaczek

Ja se nikdy osobne s mrtvym nesetkal :) Vetsinou si setkani planuju s zivymi. Jedine na pohrbu jsem dvakrat byl, z toho jednou bylo videt telo. Ale vzhledem k pripravnym upravam zesnuleho se to neda srovnat treba s cerstve utonulou osobou v rece, nebo jine... Proste na pohrbu ten clovek vypada jakoze spi... To pro me neni mrtvola..


Obrázek uživatele gogetter

tý jo,tak to je super:)tohle je nejlepší díl!


Obrázek uživatele gogetter

jednou jsem jela s rodinou po dalnici a byla tam zrovna bouračka a policie nesla na nosítkách mrtvolu,bylo to to nejhnusnější co jsem kdy viděla...jinak na pohřbu jsem byla 3krat,ale tělo nebylo nikdy ukázáno


Obrázek uživatele ^bEnQo

dobry clanok ;) gj


Obrázek uživatele Majaaczek

Ale cekal jsem lepsi obrazky...:)


Obrázek uživatele ^bEnQo

ten posledny celkom ujde xD


Obrázek uživatele NEMO

Ja vidivam mrtvolu jen po ranu v zrcadle, ale jinak jsem videl pouze zenu na kolejich s amputovanyma nohama od pasu dolu a roskosne me to 2x zrovna neprislo :D


Obrázek uživatele Anonym

Tak Majak cekal lepsi obrazky, ja lepsi obrazky mam, ale nezapominejme ze sem chodi i decka... a mohlo by je to sokovat nebo i hure...


Obrázek uživatele Majaaczek

mi je posli na icq

   

PUBLIC: 6 / 16
de_inferno
217.112.171.103:27015 Připojit přes Steam
AIM: 2 / 10
aim_b0n0
217.112.171.103:27016 Připojit přes Steam
Deathmatch: 0 / 20
de_dust2
217.112.171.103:27017 Připojit přes Steam
GunGame: 0 / 16
gg_rtv
217.112.171.103:27019 Připojit přes Steam
AWP: 0 / 10
awp_gowenna2003
217.112.171.103:27020 Připojit přes Steam
Paintball: 0 / 16
cs_paintball
217.112.171.103:27022 Připojit přes Steam
TeamSpeak 3: 10 / 512 ts3.gamester.cz:9987 Připojit na TeamSpeak 3 server
Internetové připojení serveru zabezpečuje společnost AVONET.
Servery jsou umístněny přímo na velkokapacitní lince ve Zlíně, čímž je zajištěna stabilita a rychlá odezva herních serverů.RSS kanál

Syndikovat obsah

Doporučujeme


Facebook a Twitter

gamester je na facebooku

Follow gamester_cz on Twitter


Credits

Gamester.cz je český portál nejen o legendární hře Counter Strike.


Author: PetaCZ
Design: www.ondrejcarda.com
CMS: Drupal založený na Nitobe

© 2006 Gamester.cz
Jakékoliv kopírování obsahu webu včetně převzetí či šíření článků je bez souhlasu autorů zakázáno.