Gamester - counter strike portal


Medik radí: 9. Základy anatomie - SrdceSrdíčko? Jak vypadá z čeho se skládá a jak vlastně funguje? Vydrží hodně? Nebo je křehoučké? Dozvíte se dál.

Jen chci uvést, že zde uvádím opravdu základy, srovnatelné se střední školou. Pokud někdo má zájem o medicínu, jen pojmů k srdci je v anatomii asi 500 a embryonální vývoj a fyzikální proudění krve zde úplně vynechávám.

Srdce(cor) je orgán vážící pouhých 300 gramů. Dokáže mimo jiné za klidových podmínek přečerpávát každou minutu pět litrů krve. Jistě bychom si svého srdce více vážili a snažili se předejít jeho onemocnění, kdybychom věděli, co tento nevelký orgán (váží pouhé 0,3 kg ) dokáže.

Stavba

Srdce se skládá ze dvou síňí a dvou komor. Levá síň(atrium dextrum) do které vstupuje dolní a horní dutá žíla(vena cava inferior a superior).Krev dále putuje přes trojcípou chlopeň(valva atrioventricularis dextra) do pravé komory(ventriculus dexter). Zde je vypuzována nahoru přes poloměsíčitou chlopeň(valva trunci pulmonalis) do plicních tepen a dále do plic. Z plic krev(už okysličená) putuje 4 plicními žílami(venae pulmonales sinistrae et dextrae) do levé síňě(atrium sinistrum) a déle přes dvojcípou chlopeň(valva atrioventricularis sinistra) do levé, mnohem mohutnější a silnější, levé komory(ventriculus sinister) a z té pře chlopeň aortální je rozváděna do celého těla tepnami a žílami se zas vrací do srdce. Srdce jako orgán vyživují tzv. koronární tepny. Jsou dvě arteria coronaria dextra et sinistra, které mají plno dalších větvení. Pokud se jediná ucpe a nedojde k opravě(bypass-přemostění šťepem z nohy nebo coronární angioplastika), člověk umírá.

Srdce je mezi plícemi uloženo v osrdečníku(perikard),který pomocí epikardů naléhá na myokard(srdeční svalovinu)

FCE

Jistě bychom si svého srdce více vážili a snažili se předejít jeho onemocnění, kdybychom věděli, co tento nevelký orgán (váží pouhé 0,3 kg ) dokáže.

Srdce za klidových podmínek přečerpává každou minutu 5 litrů krve ze žil do tepen, přičemž vypuzované krvi uděluje tlak potřebný k překonání odporu, který tepny kladou proudící krvi. Při tělesné práci se však srdeční výkon výrazně zvyšuje. Srdce musí za těchto podmínek přečerpat, a to pod ještě větším tlakem, 20, 30 i více litrů krve za minutu, aby se tkáním dostalo potřebné množství kyslíku a živin.

 

To ovšem dovede jen zdravé srdce. Je-li srdce nemocné, odpoví na zvyšující se tělesnou zátěž varovnou bolestí. Ale i zdravé srdce je třeba na opakovanou zátěž přivykat, například pravidelným cvičením.

Předpokládáme, že člověk, který se s těmito údaji o obdivuhodném výkonu srdce seznámí, se bude chtít dozvědět i něco víc a snad se i pokusí sám něco pro vlastní zdraví udělat. Srdce dospělého člověka váží přibližně 330 gramů, což je méně než půl procenta celkové tělesné hmotnosti (při průměru 70 kg). Vyjdeme-li z klidové tepové frekvence 70 stahů za minutu, můžeme pro názornost srdečního výkonu vypočítat, že za 1 hodinu vykoná srdce 4200 stahů, za den přibližně 100 000 stahů, za měsíc tři milióny stahů, za rok 36 miliónů stahů a za celý život 3 až 4 miliardy stahů.

Zvyšuje-li se tělesná zátěž, zvyšuje se i počet srdečních stahů. Při lehké tělesné činnosti se minutová tepová frekvence zvyšuje až na 100 tepů, při středně těžké práci až na 125 a při těžké práci až na 150 i více tepů za minutu.

Představu o velikosti srdeční práce poskytuje údaj o množství krve, které srdce přečerpá ze žil do tepen za časovou jednotku, např. za jednu minutu. Při každém stahu vytlačí srdeční komory do tepen 60 až 80 ml krve (tj. klidový tepový objem).

Při klidové tepové frekvenci přečerpá tedy srdce za jednu minutu 5 až 6 litrů krve (tj. minutový srdeční výdej). Při intenzivní svalové činnosti se minutový srdeční výdej zvyšuje na 20 až 35 litrů. Za klidových podmínek přečerpá srdce za jednu hodinu 300 litrů krve, za den 7000 litrů, za rok 2,5 miliónu litrů a za 70 let života potom 200 miliónů litrů krve (tj. přibližně 200 000 tun).

Při rytmické činnosti srdce se pravidelně střídají dvě fáze - fáze stahu (systola) s fází ochabnutí a klidu (diastola). Při systole srdce krev vypuzuje, v době diastoly do něj krev naopak natéká.

Význam diastoly pro normální činnost srdce je však mnohem širší. Jedině v této fázi srdeční činnosti může krev volně protékat věnčitými tepnami zásobujícími srdeční svalovinu živinami a kyslíkem.

Klidová hodnota systolického krevního tlaku je 90 a 150 mm Hg, diastolického krevního tlaku pak 60 až 80 mm Hg.

 

 

V dalším díle se můžete těšit na:

Medik radí: 10. Chřipka a ledová čísla

  |   Tags:   |   Autor: Anonym

Obrázek uživatele Anonym

Pokud mate jakekoliv otazky jsem k dispozici:)


Obrázek uživatele ErrK

jen malej dotaz, ty latinské názvy musíš umět taky ? :-D
jinak za celej život 3-4 miliardy stahů, kurna to je trochu moc :-D


Obrázek uživatele Anonym

Na medicine musis umet hlavne latinske nazvy o tom je anatomie. Kdyz to shrnu, predstav si maturitu, kolik se toho musis naucit. Tak zkouska z anatomie je asi 30x obsahlejsi a mas na to o 3 roky min casu:) v anatomii je zhruba 5 000 nazvu co musis umet jak cesky tak hlavne latinsky. Btw. kdybych tohle rekl u zkouseni treba nebo napsal do testu tak by me vyrazili :) plno jsem toho vynechal i dulezite veci. Tohle je jen ten nejvetsi zaklad.


Obrázek uživatele Majaaczek

Mne se libi, ze zolik konecne sahnnul po nejakem poradnem obrazku.. Mohlo jich byt ale vic... Vzhledem k uvadenym zakladnim informacim, jsem to jen preletel, ale urcite jsem si zapamatoval to, co na me koukalo z kazdeho odstavce, ze srdce vazi pouhych 300 gramu :D


Obrázek uživatele Anonym

Jste tady vsichni uchylaci lacnici po rozpitvanych mrtvolach nebo co??? :)


Obrázek uživatele Anonym

jinak snazil sem se tou vahou do vas aspon jednu zakladni vec dostat.vaha srdce je totiz jedna vec co nikdo nevi:)


Obrázek uživatele jay

Článek po obsahové stránce dobrý, ale chtělo by to korekturu, je tu dost chyb a třeba tahle věta: "Srdce(cor) je orgán vážící pouhých 300 gramů dokáže mimo jiné za klidových podmínek přečerpává každou minutu pět litrů krve."? Ta je naprosto úžasná :)


Obrázek uživatele Anonym

ja jsem tam nasel pouze chybu v tehle vete, kdes videl ty dalsi pls at to doopravim?


Obrázek uživatele DAcAN

no těch 300g bys mohl párkrát umáznout :-) hned na začátku to máš v jedné věte 2x
jinak nice článek


Obrázek uživatele Anonym

Je to tak schvalne, je to jedinej zpusob jak si aspon neco nekdo zapamatuje..


Obrázek uživatele Duska

člověče děsně tak 2x-3x opakuješ stejné údaje a odrazuje to od čtení, Nejde jen o váhu, ale spousta údajů, informací a obratů..


Obrázek uživatele NEMO

Sa kurna snazil toz mu to pochvalte a neokecavejte mu to :D


Obrázek uživatele Anonym

Duska ma pravdu, clanku chyba spad, porad s tim mam problemy ale snad se lepsim diky ucitelovi Duskovi:)


Obrázek uživatele Duran_CZECH

Pěkný článek, možna bych se ještě připtal na jiné vybuzení srdce než je námaha, myslím třeba emoce. Přecejen, velký stres a nebo radost, to s tepem taky přecejen něco dělá, a tak by mě zajímalo, jeslti je tohle "nepřírodní" (nebo jak nazvat) vybuzení zdravé např do budoucna.


Obrázek uživatele Anonym

Ještě jsem si nepřečetla celej článek ale hned skoro v první větě máš chybu jak je napsáno stavba srdce tak hned pod tím máš levá sín - atrium dextrum, a to je sín pravá...


Obrázek uživatele Anonym

ale jinak hezkej článek ;) pěkný obrázky :) taky chci jít na medicínu :)


Obrázek uživatele Anonym

ještě dotaz, dvojcípá chlopen je latinsky: (valva mitralis) to je možných víc názvů?

   

PUBLIC: 6 / 16
de_dust2
217.112.171.103:27015 Připojit přes Steam
AIM: 0 / 10
aim_usp_map
217.112.171.103:27016 Připojit přes Steam
Deathmatch: 0 / 20
de_dust2
217.112.171.103:27017 Připojit přes Steam
GunGame: 0 / 16
gg_sauna
217.112.171.103:27019 Připojit přes Steam
AWP: 0 / 10
awp_gowenna2003
217.112.171.103:27020 Připojit přes Steam
Paintball: 0 / 16
cs_paintball
217.112.171.103:27022 Připojit přes Steam
TeamSpeak 3: 2 / 512 ts3.gamester.cz:9987 Připojit na TeamSpeak 3 server
Internetové připojení serveru zabezpečuje společnost AVONET.
Servery jsou umístněny přímo na velkokapacitní lince ve Zlíně, čímž je zajištěna stabilita a rychlá odezva herních serverů.RSS kanál

Syndikovat obsah

Doporučujeme


Facebook a Twitter

gamester je na facebooku

Follow gamester_cz on Twitter


Credits

Gamester.cz je český portál nejen o legendární hře Counter Strike.


Author: PetaCZ
Design: www.ondrejcarda.com
CMS: Drupal založený na Nitobe

© 2006 Gamester.cz
Jakékoliv kopírování obsahu webu včetně převzetí či šíření článků je bez souhlasu autorů zakázáno.