Gamester - counter strike portal


Medik radí: 5. Základy anatomie - Plíce



Dnešní díl "medik radí" je první z několika, ve kterých Vás chci seznámit s důležitými orgány lidského těla. Zaměřím se hlavně na stavbu a funkci. Psáno to bude velice, ale velice laicky nicméně by to měl každý znát. První v pořadí jsou plíce.

 

 


Dýchání odjakživa symbolizuje život. S prvním nádechem přicházíme na svět, s posledním výdechem odcházíme. Místem, kde je krev obohacována životodárným kyslíkem, jsou plíce. Plíce jsou se zevním okolím spojeny dýchacími cestami.

Dýchací cesty se skládají z dutiny nosní(cavitas nasi), hltanu(pharynx), hrtanu(larynx), průdušnice(trachea) a průdušek(bronchi), které se v plicích větví na menší průdušinky ústící posléze do plicních sklípků (alveolů). Alveoly jsou podobné drobným, půlmilimetrovým, hroznovitě uspořádaným váčkům vyplněným vzduchem. Stěny alveolu jsou protkány jemnými cévkami, vlásečnicemi, jimiž protéká krev přiváděná do plic plicní tepnou. Krev těchto vlásečnic se tedy nalézá v těsné blízkosti alveolárního vzduchu, což podstatně usnadňuje výměnu kyslíku a oxidu uhličitého. V plicích je obsaženo nejméně 300 miliónů alveolů a povrch vlásečnic ve stěně alveolů, kde dochází k výměně plynů, představuje plochu o rozměru téměř 70 m2, což je asi 40krát větší plocha, než jakou má povrch kůže.

 

Plicní funkce
O vnitřní funkci a stavu dýchacího systému hodně napovídají objem vdechovaného a vydechovaného vzduchu, jakož i rychlost dýchání čili dechová frekvence za různých podmínek. Dechová frekvence u novorozenců představuje 40 až 50 vdechů za minutu, u dospělých osob 10 až 18 vdechů za minutu. Takzvaná minutová plicní ventilace, představovaná množstvím vzduchu vdechnutého, popř. vydechnutého v klidových podmínkách za jednu minutu, se u dospělé osoby rovná 5 až 9 litrům. Maximální minutová ventilace plic je však mnohem větší, dosahuje až 150 litrů. Při klidovém dýchání pracují tedy plíce hluboko pod úrovní své maximální kapacity. Za jeden den se v plicích vymění při normální činnosti 10 000 až 12 000 litrů vzduchu.

 

Po vdechnutí normálního vdechového objemu (tj. 0,5 litru) je možno s vynaložením úsilí nadechnout další 2 až 3 litry vzduchu (vdechový rezervní objem u muže činí až 3,3 litru, u ženy 1,9 litru). Po normálním výdechu je možno usilovným výdechem odstranit z plic ještě asi litr vzduchu (výdechový rezervní objem u muže až jeden litr, u ženy 0,7 litru).

 

Objem vzduchu vydechnutý s maximálním úsilím po předchozím maximálním nádechu se nazývá vitální kapacita. Ta je důležitým funkčním ukazatelem každého jedince. Čím větší má kdo vitální kapacitu, tím více může prohlubovat své dýchání, je-li vystaven větší tělesné zátěži. Největší vitální kapacitu plic mají trénovaní sportovci, trubači, zpěváci, foukači skla apod. V běžné populaci činí velikost vitální kapacity u mladého muže 4,5 až 5 litrů, u ženy 3,5 litru. Vitální kapacita plic se zmenšuje ve stáří nebo vlivem plicních nemocí.

 

Za důležitý ukazatel stavu dýchacího systému je pokládána tzv. jednovteřinová plicní kapacita představující množství vzduchu, které je vyšetřovaná osoba schopna po maximálním nádechu vydechnout za jednu vteřinu s maximálním výdechovým úsilím. Uvedená jednovteřinová kapacita odpovídá nejméně 70 procent vitální kapacity plic. Tato hodnota se výrazně zmenšuje, vydechuje-li vyšetřovaný proti zvýšenému odporu v dýchacích cestách, jako je tomu při průduškovém astmatu nebo při zánětu průdušek.

 

I po nejusilovnějším výdechu zbývá v plicích asi 1,5 litru vzduchu. Hovoří se o zbytkovém, reziduálním objemu vzduchu. Tento objem se s přibývajícím věkem zvětšuje. K vypuzení i tohoto zbytkového vzduchu z plic dojde při jejich úplném smrštění, tedy při pneumotoraxu. Sečtou-li se všechny výše uvedené objemy vzduchu, nalézajícího se v plicích po usilovném vdechu, zjistíme, že takzvaná celková plicní kapacita činí přibližně šest litrů.

legenda: 1.průdušnice, 2. horní lalok pravé plíce, 3. střední lalok pravé plíce, 4. dolní lalok pravé plíce, 5. horní lalok levé plíce, 6. dolní lalok levé plíce, 7. průdušky, 8. lalokové průdušky, 9. segmentové průdušky, 10. průdušinky, 11. alveoly, 12. bránice

Perlička:

 

Jedna z největších prasáren je, když v předmětu anatomická pitva dostanete za úkol pitvat plíce, nejenomže se blbě vyndavají ale samotná pitva plíce je hrozná piplačka. Při vyndavaní plíce z hrudního koše, musíme nejdříve najít na vnější straně mediastina nervus phrenicus(motoricky inervuje bránici(diaphragmu)) a odhrneme ho, chytíme si plicní hilus a začneme stříhat, přitom si najdeme pod hilem probíhající nervus vagus(bloudivý nerv) a dáváme bacha,abysme ho nepřestříhli. Poté plíci vyjmeme, tak, že tlačíme na její apex. Samotná plíce se podobá houbě mycí, tkáň odtrháváme a ozřejmujeme větvení průdušek. Práce na celý den.

 

Omlouvám se, že dnešní díl nebyl moc vtipný, ale po mém včerejším zranění nejsem nic lepšího napsat, přesto doufám, že se vám to bude líbit a třeba se i něco nového naučíte

 

V dalším díle se můžete těšit na:

Medik radí: 6. Jak přestat kouřit

  |   Tags:   |   Autor: Anonym

Obrázek uživatele Sw1Tch

Náhodou mě se článek líbil, nemusí být vždy vtipný aspoň je poznat, že je autorem člověk a ne stroj :-)


Obrázek uživatele Kebab

jak prestat kourit? uz aby to bylo :)


Obrázek uživatele Duran_CZECH

Libi libi, super, zas mám o něco větší přehled v lidské anatomii :-D ("lépe se s tím zabijí" (terminator 2, James Cameron) :-D


Obrázek uživatele Kebab

pro cloveka s gymnazijni biologii je to jen zopakovani uciva :)


Obrázek uživatele jelen

Čo sa ti stalo, aké zranenie?
Aj si nejakú pitvu pľúc pokazil?
Pre mňa laika je na mieste otázka, čo sa stane, keď ten nervus vagus prestrihneš? To už je potom pitva s prepáčením v "prdeli", znehodnotíš tým nejak tie pľúca?


Obrázek uživatele Anonym

Zlomil jsem si nohu, no kdyz preriznes nervus vagus pri operaci tak clovek hned umre(vede parasympathicus a inervuje vetsinu organu, vcetne srdce), takze kdyz ho pri anatomicke pitve riznes musis ho nasit zpet, jinak se chudaci medici nic nenauci a zaroven si cvicis opatrnost pri operacich, neni to vzdy lehke neco v tele hledat, kazde telo je variabilni.


Obrázek uživatele Anonym

Jinak urcite si pamatuje tu vetu z basniku "nee abyste ho preriz!!!, clovece no vzdyt vy ste ho prerizl!!bezte od toho" to sice nemluvi o vagu, nybrz o nervus fibularis(dneska uz nervus peroneus), ale je to to same, vse se musi zanechat, at se to ostatni nauci jaky to ma prubeh. Jednou jsem dostal vycineno, ze jsem pretnul ductos laryngeus(kanal co vede slinu od priusni zlazy do ust), ale nebyl to on, jen neaka variabilni zila, takze nakonec se mi doktor omluvil:) ten ductus sem pak nasel asi o pul centimetru hloubeji mimo jeho obvykly prubeh.V tele vse vypada stejne..nu


Obrázek uživatele monk

pekne o plicich, ten vydech za 1s je ale sracka na cvikach sem to zkouseli a na porvne to nikdo nedal pac nedel jak ma spravne fouknout :d


Obrázek uživatele jezus

precetl jsem si cely tvuj uvodni text... ale jak jsem videl "jsou plíce",tak jsem radsi dal necetl :D


Obrázek uživatele juhelak

mel sis prohlidnout ten prvni obrazek aspon..pac ty plice sou tvoje:D

   

PUBLIC: 6 / 16
de_dust2
217.112.171.103:27015 Připojit přes Steam
AIM: 0 / 10
ak_47
217.112.171.103:27016 Připojit přes Steam
Deathmatch: 0 / 20
de_dust2
217.112.171.103:27017 Připojit přes Steam
GunGame: 0 / 16
gg_mz_egyptian
217.112.171.103:27019 Připojit přes Steam
AWP: 0 / 10
awp_space
217.112.171.103:27020 Připojit přes Steam
Paintball: 0 / 16
cs_paintball
217.112.171.103:27022 Připojit přes Steam
TeamSpeak 3: 6 / 512 ts3.gamester.cz:9987 Připojit na TeamSpeak 3 server
Internetové připojení serveru zabezpečuje společnost AVONET.
Servery jsou umístněny přímo na velkokapacitní lince ve Zlíně, čímž je zajištěna stabilita a rychlá odezva herních serverů.



RSS kanál

Syndikovat obsah

Doporučujeme


Facebook a Twitter

gamester je na facebooku

Follow gamester_cz on Twitter


Credits

Gamester.cz je český portál nejen o legendární hře Counter Strike.


Author: PetaCZ
Design: www.ondrejcarda.com
CMS: Drupal založený na Nitobe

© 2006 Gamester.cz
Jakékoliv kopírování obsahu webu včetně převzetí či šíření článků je bez souhlasu autorů zakázáno.